HPV вирус - ваксина и как да се предпазим

HPV вируси и ваксинация

HPV инфекцията е най-разпространената сексуално-трансмисивна инфекция в световен мащаб.

До навършване на 45 години 80% от жените и мъжете се заразяват с HPV.

 

HPV вирусът представлява ДНК вирус, като са изолирани повече от 200 типа вируси, които могат да заразят определени (епителни) клетки на кожата и лигавиците. В зависимост от способността си да причиняват ракови заболявания, HPV се разделят на такива с висок или нисък риск. Към момента 12 типа HPV са определени като високорискови (онкогенни) - типове 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, а най-често срещаните нискорискови типове са 6 и 11.

Инфекцията с онкогенен HPV тип може да доведе до развитие на предракови изменения - сквамозна интраепителна лезия (SIL, изразяваща се степени по тежест: I, II ,III) и ракови изменения като:

  • рак на маточната шийка
  • рак на вулвата
  • рак на вагината
  • рак на ануса
  • рак на пениса
  • рак на гърлото и други

Някои нискорискови HPV вируси могат да доведат до появата на т.нар. генитални брадавици (кондиломи) в областта на кожата на половите органи. Те често рецидивират и могат да са причина за сериозен физически и психологически дискомфорт.

НАЧИН НА РАЗПРОСТРАНЕНИЕ:

Най-често срещаният път на предаване на HPV е половият: по време на вагинален, анален или орален сексуален контакт със заразен партньор.

Употребата на презерватив не може напълно да предотврати предаването на HPV, което може да се осъществи и при допир и близък контакт кожа в кожа.

Човек може да бъде заразен с вируса и да бъде преносител, без да знае за това.

Друг възможен начин на предаване на HPV е от заразена майка на новороденото по време на раждането.

Заразяването с HPV протича безсимптомно, поради което може да стане веднага при започване на сексуален живот. Именно заради това често остава незабелязано и недиагностицирано. Характерното за вируса е неговата преходност и спонтанна регресия в голям процент от случаите. Обикновено организмът елиминира вируса в рамките на 6 месеца до 2 години.

Процесът от заразяване с HPV до развитие на раково заболяване е бавен и може да отнеме години, докато се установят видими прояви.

КАК И КОГА ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ?

Препоръчително е ваксина срещу HPV да се приложи преди началото на сексуален живот и риск от заразяване с вируса. Прилагането на ваксина срещу HPV в детска възраст има за цел образуваните постваксинални антитела, преди започване на сексуален живот, които да предпазят ваксинираните от онкогенна HPV инфекция, като предотвратят навлизането на вируса в епителните клетки.

 

Сексуално активните жени и мъже също могат да се да поставят ваксина срещу HPV, като ползата от нея може да е по-малка, предвид вероятността вече да са се срещали с поне един от рисковите щамове.

 

Ваксините нямат терапевтичен ефект и ваксинацията няма да излекува настояща HPV инфекция или абнормни резултати от проведено изследване, но прилагането на HPV ваксина в тези случаи може да предпази от високорискови типове HPV, с които лицата не са заразени.

 

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ВАКСИНАТА?

Ваксината срещу HPV съдържа малки частици, които наподобяват част от обвивката на вируса и не съдържа генетичен материал (ДНК), т.е. ваксинацията не може да причини заразяване или развитие на рак.

Налични Ваксини:

  • Gardasil: срещу основните типа онкогенни HPV, отговорни за 70% от случаите на рак на маточната шийка (типове 16 и 18) и срещу основните не-онкогенни типове HPV, отговорни за 90% от генитални брадавици (типове 6 и 11).
  • Gardasil 9: срещу най-честите причинители на ракови заболявания и брадавици: високорискови типове: 16, 18, 31, 33, 45, 52 и 58, както и нискорискови: 6 и 11.

 

СХЕМА НА ПРИЛОЖЕНИЕ

ДЕЦА 9-14 години

При деца между 9-14 годишна възраст инжектиране Gardasil 9 може да се прилага по 2-дозова схема (0, 6 до 12 месеца), като втората доза трябва да се постави между 5 и 13 месеца след първата доза. Ако втората доза се постави по-рано от 5 месеца след първата, винаги трябва да се поставя и трета доза. 3-дозова схема е 0, 2, 6 месеца. Втората доза трябва да се приложи не по-рано от един месец след първата, а третата доза трябва да се приложи не по-рано от 3 месеца след втората. Трите дози трябва да се приложат в рамките на период от 1 година.

Примерна схема при деца 9-14 години: 2 курса или 3 курса

  1. Първо поставяне: ДНЕС
  2. Второ поставяне: след 6 до 12 месеца след първото поставяне

ВЪЗРАСТНИ 15-45 години

Лица на възраст над 15 години и по-големи към момента на първото инжектиране Gardasil 9 трябва да се прилага по 3-дозова схема (0, 2, 6 месеца). Втората доза трябва да се приложи не по-рано от един месец след първата, а третата доза трябва да се приложи не по-рано от 3 месеца след втората. Трите дози трябва да се приложат в рамките на период от 1 година.

Примерна схема при пациентки между 15-45 години: 3 курса

  1. Първо поставяне: ДНЕС
  2. Второ поставяне: след 2 месец
  3. Трето поставяне: след 6 месец


*Препоръчително е лица, на които като първа доза е поставен Gardasil 9, да завършат имунизационния курс с Gardasil 9.

 

ВАЖНО!

Имунизацията не замества рутинния цервикален скрининг. Тъй като няма ваксина, която да е 100% ефективна и Gardasil 9 не осигурява защита срещу всеки HPV тип или срещу HPV инфекции, съществуващи към момента на имунизацията, рутинното цервикално скриниране остава от критично значение и трябва да се осъществява в съответствие с местните препоръки.

 

Автор: д-р Радостина Джарова